
Всъщност, вълнуващата историята на чая в Индия започва през далечния 19-ти век, месеци след опиумната война между Великобритания и Китай, когато британците донесли вълшебното растение по тези земи. Малко по малко индийците започват не само да произвеждат, а и да консумират напитката в ежедневието си.
Днес Индия е най-големият производител и консуматор на чай в света, като до 70 % от всичкия чай на света се консумира на субконтинента. Парадоксално е, че качеството на чая, което местното население пие е много ниско. Това е така, защото в миналото при производството на чай в големи количества се е отделял т.н. “чаен прах” (нискокачествен чай), който хората са били затруднени да изнасят, заради разликата в цената. Именно за това са започнали да зареждат местните магазини и пазари с остатъците от чая, с който са снабдявали Великобритания.
Високите дървета, които се забелязват навсякъде измежду чаените плантации и отлично съжителстват с чаените храсти са от вида “сребърен дъб”. Тези дървета се засаждат умишлено, за да правят сянка и поддържат влажността на почвата.



Освен заплащането, работодателят осигурява на работниците си квартира и образованието на децата. За това ако пътувате с кола из криволичещите пътища на Керала ще забележите къщи, като тези на долната снимка, където берачите живеят.
Ръчното бране на чая е най-качествения метод познат до момента. Понякога се използват и машини, които за един час могат да свършат работа, колкото 20 жени за един ден. Всъщност, единственото, което технологичните иновации не могат да предложат на чаените производители е качеството.
В южната част на Индия се произвеждат предимно три вида индийски черен чай: Дарлиджинг – лек; Асам – много силен; Милгири – средно силен и нискокачествения прахообразен чай, за който стана въпрос малко по-рано. Именно процесът на преработка на този вид чай е показан на видеото в края на поста.
Latest posts by Адриана (see all)
- Ще се видим във Facebook - 1.03.2021
- Нова година, нов късмет, нов проект - 11.02.2021
- Ти да видиш! Какво не знаеш за Швейцария. - 20.12.2020
3 коментара
Коментирай →