Хотелите са много добро място за почивка. Имат басейни, ресторанти, барове, луксозни апартаменти и камериерки, които подреждат стаята ти всеки ден, само че цената, която предлагат за нощувка понякога може да те откаже от желанието за лукс и удобства. В тази статия ще ви издам някои тайни за търсенето на евтини хотели по целия свят, като започна с един съвет – ВИНАГИ правете проучвания за цените на нощувките предлагани от хотелите и помнете, че ВИНАГИ можете да си намерите ПО – ЕВТИН ХОТЕЛ, което далеч не означава, че ще бъде по-лош.
Сайтове за търсене на хотели в интернет:
По целия свят:
В САЩ, а също и в Южна и Северна Америка:
- https://www.expedia.com/
- http://www.travelocity.com
- http://www.homeaway.com/ – търсене на vacational rentals..
В Азия:
- http://www.agoda.com/
- http://www.latestays.com/
- http://www.sawadee.com/ (много добър за Тайланд)
- http://www.ibilik.com/ – малоазийски аналог на airbnb
- http://www.elong.net/ – Китай
Ще се радвам на вашите допълнения, особено по региони, къде и кое е най-доброто.
Също всеки уважаващ себе си търсач на самолетни билети има страница „хотели” и често „коли под наем”.
Примери за така наречените “смесени търсачки” са:
Неща, на които трябва да се обръща внимание при търсене на евтин хотел:
- Наличие/липса на безплатен шатъл на летището, в случай че търсиш евтин хотел в прилежащите към летището селища. Така една евтина нощувка в хотела може да бъде нивелирана от стойността на таксито.
- Общ шатъл бъс или персонален шатъл на хотела? Например, между специалните цели хотелски селища до летището Шарл Де Гол в Париж пътуват специални автобуси, в тях можете да се возите и час. Така, че за мен е по-добре да избера хотел, по-скъп с 5-10 евро, но с индивидуален трансфер, желателно безплатен. Това може да спести много време.
- Безплатен/платен паркинг. И въобще предвиден ли е паркинг?
Обикновено е обявено, например: „паркинг за общо ползване на 1 км от хотела”. Интересувай се има ли на този паркинг отстъпка за посетителите на конкретния хотел. На мои приятели в Париж градският паркинг им излезе двойно по-евтино.
- Wifi – Платен/безплатен. Моето наблюдение е, че колкото по-луксозен е хотелът, толкова е по-скъп интернетът.
- Време за пристигане /напускане.
Например в Банкок в Bayoke Sky при резервацията чрез booking.com се полагаха няколко „уелкъм дринкс” в различни барове, 15 минути масаж на краката и безплатно късно напускане в 18,00!
- Денонощно ли има рецепция в хотела? Ако не, какво ще правиш в случай, че се прибереш извън работните й часове. Обикновено за това всеки хотел има своя отделна инструкция.
- Чрез booking.com можете да резервирате не само хотели, но и хостели, апартаменти, вили и т.н.
- Винаги имайте със себе си контактите на хотела, GPS-координатите му, телефоните…
- Също имайте контактите на 1-2 резервни хотела в случай, че възникнат някакви проблеми. Аз не съм се сблъсквала с проблеми с тях, но всичко се случва.
- В Азия аз ползвам www.agoda.com или www.asiarooms.com. Изборът на хотели в Азия на тези ресурси значително превъзхожда асортимента, представен на boooking.com
- Най-евтини нощувки можеш да откриеш в най-слабия сезон.
- В небрендовите евтини хотели в Азия е по-добре да се пазариш и да избираш стая на място, отколкото да я резервираш предварително три пъти по-скъпо.
Съвет:
Можеш да свалиш цената, като видиш на тавана гущер гекон в някой евтин хотел в Камбоджа или друга част на Азия и непременно изпищиш. Не се притеснявай, милите гущери са наши приятели и ги има почти навсякъде
- Непременно се отбий на официалния сайт на хотела, възможно е там да откриеш още по- евтин нощувки или да има някакви предложения и промоции.
- На Шри Ланка в Сигирия ние живяхме в обикновен хотел за 30 долара, но аз прочетох в Lonely Planet, че в два луксозни хотела (за 150 долара) близо до нас има басейни и в тях тези, които не са гости на хотела, могат да отидат съответно за 2 и 2,5 долара. Прекарахме вечерта в другия хотел, хапнахме в техния ресторант (с 15-20% по-скъпо, отколкото в нашия хотел), къпахме се в басейна с изглед към планините на Сигирия. Съвет: четете Lonely Planet!
- На някои места има много евтини религиозни приюти, например по пътя на поклонничеството на Свети Яков в Испания можете да пренощувате само за 5-10 евро. По информация на мои приятели-велосипедисти, те така прекарали две седмици в различни приюти и преминали с велосипедите си много интересен маршрут. Съвсем не е задължително да сте поклонник, там просто е много красиво.
В следващите редове по-подробно ще ви представя някои от най-известните онайн търсачки за хотели в момента. С тяхна помощ ще можете бързо лесно и евтино да намирате места за нощувка по целия свят, да сравнявате цените им и да четете мненията на реални хора, посетили тези места преди вас.
Trivago.bg
trivago.com е безспорен лидер в търсенето на хотели по целия свят. Все повече българи започват да се доверяват на Trivago, заради функциалността на сайта и сигурността на резервациите, които той предлага. На мен най-много ми харесва неговият дизайн и подходът му към резервацията, затова ще се спра малко повече на ползването му.
trivago.com e компания основана преди 8 години и в момента е най-големият информационен уебсайт за търсене на хотели в световен мащаб. Всеки месец 20 милиона потребителите се доверяват на Триваго в плануването на тяхното пътуване. Сайтът сравнява цените на над 600 хиляди хотела в над 140 сайтове за резервации, като гигантите Booking, Expedia. Уебстраницата им предлага още безплатна помощ при намирането на идеалния хотел и резервацията му на възможно най-ниската цена чрез сравняване на цени от над 100 резервационни сайтове.
Навигацията на сайта и филтрите за търсене правят са изключително лесни за употреба, дори и за хора, които нямат опит с електронните търсачки. Вижте как изглежда самия сайт:
Картата на резултатите ви дава ясна представа къде се намират съответните хотели. Тази функция дава големи предимства за първоначалната ориентация в непознатите градове и ви спестява риска “без да искате” да резервирате евтин хотел в някой краен квартал, далеч от центъра и основните забележителности на града.
Booking.com
Booking.com е един от най-известните търсачки и световен лидер в областта на интернет резервациите на хотели. Динайнът на сайта е функционален и лесен за употреба.
Хотелските стаи са две категории по типа на заплащане – с право на връщане (refundable) и без право на връщане (non-refundable).
Как да резервираш хотел в този сайт:
- намираш нужната стая
- въвеждаш всички необходими лични данни
- въвеждаш номера на кредитната си карта: тук има два варианта.
Ако си сигурен 100%, че ще отседеш в този хотел, сега е високият сезон и резервираш ден за ден, можеш да въведеш номера на действителната си карта.
Ако правиш резервация „за посолството”, резервираш обикновена стая „с връщане” и въвеждаш стара карта с изтекъл срок.
- независимо от предишната стъпка, получаваш потвърждение на резервацията.
А ето и по-нататъшните възможни варианти:
1.) Ако си избрал стая „без връщане”, в течение на 1-2 дни системата ще се обърне към картата ти с опит да блокира нужната сума. Ако опитът бъде неуспешен, ще получиш съобщение: „Вие сте посочили неверен номер на картата, повторете опита или в течение на 24 часа вашата резервация ще бъде анулирана.”
2.) Системата просто ще опита да авторизира картата ти, ще опита да блокира сумата за първия ден и т.н. Това е справедливо в случай на тарифа „с връщане”. Случва се рядко (според мен).
3.) Нищо не се случва. Но въпреки това твоята резервация е в системата и винаги можеш да провериш това.
Искрено и лично: Чесно да ви каза много рядко ползвам действителната си карта за резервация на booking.com.
Cancellation Policy !!!
Непременно четете внимателно тези правила! В случай, че сте променил плановете си или сте направили резервация за скъп или евтин хотел, която няма да ви е нужна в бъдеще, непременно я отменете, за да не попаднете в блок-листата на системата. Най-често отмяната е безплатна преди повече от 1 ден, но понякога има срок от 5-10 дни, особено в сезона.
Google hotel finder
Скоро стартира новият инструмент за търсене на хотели, създаден от Google, а именно “Hotel Finder”. Ако сте фен на Google Maps, какъвто съм аз, непременно ще станете фен и на тази търсачка! При нея потребители въвеждат предпочитаните критерии, като място, дати, цена и рейтинг и Hotel Finder доставя своите топ препоръки, в списък или на картата Google.
Новото и интересно при тази търсачка е, че Google ви предоставя списък с кварталите и известните райони на дадената дестинация и интересна информация и подробности за тях.
Tripadvisor
Предимството на търсачката за хотели на Tripadvisor е, че е пълна с увлекателни мнения и коментари на реални хора, вече посетили дадените места.
Бонуси и програми за лоялност:
Друг начин да спестите някой лев: Стани клиент на програмата за често летящи пътници на любимата си самолетна компания, всички програми имат в своята партньорска мрежа известни хотели и мрежови хотели. По този начин можеш да натрупаш точки не само докато летиш, но и по време на пребиваването си в хотелите.
На сайтовете за резервация има бонусни програми, например на сайта agoda.com можеш да натрупаш точки и после да ги изразходвате при следващата резервация.
hotels.com имат приятен бонус – след 10 нощувки дават една безплатна нощувка, т.е. фактически това е 10% отстъпка, ако го ползвате постоянно.
Научи повече за > Мобилните приложения за търсене на евтини хотели по света <
- Ще се видим във Facebook - 1.03.2021
- Нова година, нов късмет, нов проект - 11.02.2021
- Ти да видиш! Какво не знаеш за Швейцария. - 20.12.2020
4 коментара
Коментирай →